Total Recall (Môj neuveriteľný pravdivý životný príbeh)
Arnold Schwarzenegger • Citadella, 2016, 656 strán

V tejto knihe Arnold brilantne vyrozprával svoj výnimočný a svojský aj zábavný príbeh. Narodil sa v roku, keď panoval hladomor...

Kúpiť knihu

Životopis

Arnold Alois Schwarzenegger sa narodil 30.7.1947 v malej rakúskej dedinke Thal, neďaleko mesta Graz. Jeho otec bol miestny policajný náčelník Gustav Schwarzenegger (1907–1972) a matka Aurélia (rod. Jadrny, 1922–1998). Boli takí chudobní, že nemali koberce, ústredné kúrenie a dokonca ani vodovod, takže mladý Arnold so svojím nevlastným bratom Meinhardom museli domov nosiť vodu z neďalekej fontány.

Jeho otec bol katolík, amatérsky hudobník a nadšený športovec, a svoje deti viedol k tomu, aby svoj voľný čas trávili užitočne. Arnold sa zo začiatku venoval niekoľko rokov futbalu, ale potom zistil, že jeho výkony nie sú dostatočne ocenené tak začal hľadať niečo, čo by mu umožňovalo súperiť priamo muž proti mužovi. Tak sa dal na atletiku, ale pri prvej návšteve posilovne zistil, že to je to pravé pre neho a vzal si do hlavy, že sa stane nejlepším kulturistom sveta. V roku 1961 sa stretol s Kurtom Marnulom, bývalým Mr. Austria a začal trénovať pod jeho vedením. V roku 1965 sa zapísal do rakúskej armády, kde slúžil rok ako tankista. Kvôli súťaži v Stuttgarte, opustil Arnold posádku bez dovolenia. Súťaž vyhral a získal titul juniorského majstra Európy. Jeho súperi mu dali prezývku "The Oak" (angl. dub), ktorú používa dodnes. Po návrate zsúťaže ho čakalo 7 dní vojenského väzenia. Po vypršaní trestu mu armáda zriadila posilovňu a on sa mohol naplno venovať posilovaniu. Počas súťaže sa Arnold zoznámil s Albertom Busekom, vydavateľom popredného kulturistického časopisu, ktorý mu ponúkol miesto trénera vo svojom mníchovskom fitness študiu. Arnold ponuku prijal a po skončení vojny sa odsťahoval do Mníchova. Začal sa pripravovať na majstrovstvá v Londýne a Busek ho propagoval vo svojich časopisoch. Nakoniec získal síce len druhé miesto, ale stal sa z neho najznámejší mníchovský tréner. Busek mu medzitým vytvoril medzinárodné kontakty.

Arnoldova popularita rýchlo rástla a tak začal trénovať s Francom Colombom silový trojboj a v roku 1966 vyhral nemecké majstrovstvá v trojboji. O rok neskôr odišiel do Londýna bojovať o titul majstra sveta anglického zväzu NABBA, ktorý sa mu aj podarilo získať. Nasledujúci rok strávil Arnold prípravou na Mr. Olympia. Skontaktoval sa s vydavateľom časopisov "Muscle Builder" a "Mr. America" Joe Weiderom, a ten mu pomohol pripraviť cestu do Ameriky. Medzitým ešte získal titul NABBA Mr. Universe v Londýne. V roku 1968 dostal Arnold pozvánku od Weidera zúčastniť sa majstrovstiev sveta IFBB v USA, a ponuku ostať tam niekoľko mesiacov a trénovať. Keďže bol posadnutý svojím americkým snom, ponuku prijal. Weider mu po príchode poskytol zmluvu na rok, ktorá mu umožnila ostať tam. Počas toho roku zvíťazil na majstrovstvách sveta IFBB v New Yorku aj na majstrovtvách sveta NABBA v Londýne. Ale zato v súťaži Mr. Olympia ho porazil Sergio Oliva. V roku 1970 si Arnold zahral vo svojom prvom filme Hercules in New York (Herkules v New Yorku) a v septembri zvíťazil na majstrovstvách sveta NABBA v Londýne, kde porazil svoj idol Rega Parka.

Arnold ako mladý študent
Arnold ako mladý študent
Arnold ako mladý kulturista
Arnold ako mladý kulturista
Vo filme Hercules In New York
Vo filme Hercules In New York

O deň nesôr sa mu podarilo vyhrať titul Mr. World v americkom Columbuse, kde porazil svojho rivala Sergia Olivu a v októbri získal svoj prvý titul Mr. Olympia. Arnold sa snažil speňažiť svoje úspechy, tak založil zasielateľskú službu so športovým tovarom a zároveň ponúkal aj tréningové kurzy. V roku 1971 znovu zvíťazil na Mr. Olympia, ale v tom istom roku umiera aj jeho nevlastný starší brat Meinhard pri dopravnej nehode. V septembri 1972 získava Arnold svoj tretí titul Mr. Olympia a George Butler sa rozhodol ho angažovať do hlavnej úlohy v pripravovanom dokumente Pumping Iron (Železný Schwarzenegger). V decembri 1972 zomrel na infarkt Arnoldov otec. V následujúcom roku začal Arnold navštevovať kurz angličtiny, zapísal sa do večernej školy California University v LA a získal štvrtý titul Mr. Olympia. V tomto roku mal taktiež premiéru jeho druhý film - kriminálka The Long Goodbye (Dlhé lúčenie). V októbri 1974 získal Arnold piaty titul Mr. Olympia a v novembri 1975 šiesty. Potom vyhlásil, že končí so súťažnou kulturistikou. V roku 1976 si zahral vo filme Stay Hungry (Ostaň hladný) po boku Jeffa Bridgesa a za ktorý dostal ocenenie Zlatý Glóbus ako najlepší mladý herec. V roku 1977 bol dokončený dokument Pumping Iron a uvedený do kín, a Arnold vydal knihu "Arnold: Výchova kulturistu". V auguste navštíl tenisový turnaj Roberta F. Kennedyho, neďaleko od new Yorku, kde sa zoznámil s Mariou Shriver, a čoskoro sa do seba zamilovali. V roku 1979 spolupracoval na knihách "Arnoldove formovanie postavy pre ženy" a "Arnoldova kulturistika pre mužov" a zahral si vo westernovej komédii The Villain (Cactus Jack) a v komédii Scavenger Hunt (Hľadanie vecí).

V novembri úspešne zložil skúšky z medzinárodného marketingu fitness na univerzite vo Wisconsine a zastával post odborného komentátora na Mr. Olympia. Po rozhovore s Frankom Zaneom sa rozhodol opäť začať trénovať a obhájiť titul Mr. Olympia, čo sa mu aj v roku 1980 podarilo. Účinkoval vo filme The Comeback (Návrat) ktorý je práve o jeho tréningu a súťaži Mr. Olympia. Po boku Loni Anderson si zahral v TV filme The Jane Mansfield Story (Príbeh Jane Mansfieldovej). V roku 1981 vzniklo Arnoldove prvé tréningové video "Shape Up with Arnold" v máji 1982 bol dokončený film Johna Miliusa Conan The Barbarian (Barbar Conan) s Arnoldom v hlavnej úlohe. V septembri 1983 dostal Arnold americké občianstvo. V jeseni sa začalo natáčať pokračovanie Conana s názvom Conan The Destroyer (Conan Ničiteľ), ktoré malo premiéru v júni 1984. V tom istom roku bol natočený aj sci-fi film The Terminator (Terminátor), dovtedy ešte neznámeho režiséra Jamesa Camerona. Film bol uvedený v kinách na jeseň a dostal sa medzi 10 najlepších filmov roku. V roku 1985 vydal Arnold ako spoluautor knihu "Encyklopédia moderného bodybuildingu" a natočil ďalší fantasy film na spôsob Conana s názvom Red Sonja (Červená Sonja). Zahral si tam po boku Brigitte Nielsen, s ktorou mal krátku milostnú aféru. V tom istom roku v auguste oznámili Arnold a Maria Shriver svoje zasnúbenie. V septembri bol dokončený film Commando (Komando) a Arnold bol zvolený asociáciou "National Association of Theater Owners" za Medzinárodnú hviezdu roku. 26. apríla 1986 sa Arnold v Massachusetts oženil s Mariou Shriver.

Vo filme Conan The Destroyer
Vo filme Conan The Destroyer
Vo filme The Terminator
Vo filme The Terminator
Svadba s Mariou Shriver
Svadba s Mariou Shriver

V júni si zahral vo filme Raw Deal (Špinavá dohoda) a rozbehol obchody s nehnuteľnosťami. Roku 1987 sa objavil v dvoch filmoch Predator (Predátor) a The Running Man (Bežiaci muž). Za svoj prínos svetu filmu získal v poradí 1847. hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. V nasledujúcom roku účinkoval v akčnej krimi komédii Red Heat (Červená horúčava) a v komédii Ivana Reitmana Twins (Dvojčata), čo bol jeho prvý film, na ktorom v USA zarobil viac ako 100 miliónov dolárov. V januári 1989 zvíťazil v ankete časopisu Muscle & Fitness ako najlepší kulturista všetkých čias. V tom istom roku vznikla kulturistická súťaž sponzorovaná Arnoldom s názvom "Arnold Classic" a v decembri sa mu narodila prvá dcéra Katherine Eunice (13.12.1989). V roku 1990 vyšli o Arnoldovi dve knihy: George Butler - "Arnold Schwarzenegger: Portrét" a Wendy Leighs - "Arnold: Neautorizovaný životopis". Prezident USA George Bush ho menoval do funkcie prezidenta Rady pre šport a fitness. V tom istom roku natočil úspešný sci-fi film Total Recall (Total Recall), komédiu Kindergarten Cop (Policajt zo škôlky), režíroval epizódu The Switch (Premena) zo seriálu Tales from the Crypt (Poviedky zo záhrobia) a podieľal sa na usporiadaní olympijských hier pre telesne postihnutých. 23. júla 1991 sa mu narodila druhá dcéra Christina Maria Aurelia a zahral si znovu cyborga z budúcnosti v mega úspešnom pokračovaní Terminátora s názvom Terminator 2 : Judgement Day (Terminátor 2 : Súdny deň). Náklady na film prekročili 100 miliónov dolárov, čo z neho urobilo v tom čase najdrahší film v dejinách kinematografie. Arnold si ako prvý civilista kúpil za 45 000 dolárov vojenské terénne auto Hummer. V októbri si spoločne so Sylvestrom Stallonem, Brucom Willisom a Demi Moore otvoril v New Yorku prvú zo siete reštaurácii Planet Hollywood. V nasledujúcom roku si Arnold otvoril v Santa Monike reštauráciu Shatzi, časopis Premiere ho označil ako 10. najvýznamnejšieho muža Hollywoodu a režíroval TV film Christmas in Connecticut (Vianoce v Connecticute). V apríli dokončil svoj plán počas prezidentovania v Rade pre šport a fitness navštíviť všetkých 50 štátov USA a stal sa predsedom World Gym. V roku 1993 vyšla Arnoldova kniha "Fitness pre deti" a Arnold bol menovaný ako Medzinárodná hviezda desaťročia. V júni dokončil natáčanie filmu Last Action Hero (Posledný akčný hrdina) a 18. septembra sa narodil jeho prvý syn Patrick Arnold. V roku 1994 sa Arnold po tretí krát stretol s režisérom Jamesom Cameronom a natočili spolu skvelú akčnú komédiu True Lies (Pravdivé lži). Tržby 142 miliónov dolárov z tohoto filmu urobili jeden z najlepších filmov roku. Zato tretie stretnutie s Ivanom Reitmanom a natočenie komédie Junior (Junior) už nedopadlo podľa očakávaní. Diváci už neboli zvedaví na jeho ďalší duet s Dannym DeVittom, ani na tehotného Schwarzeneggera, a tak film skončil finančným fiaskom.

Vo filme Predator
Vo filme Predator
Vo filme Terminator 2
Vo filme Terminator 2
Arnold ako guvernér
Arnold ako guvernér

Po tomto nezdare sa Arnold v roku 1996 rozhodol vrátiť k svojmu image drsného akčného hrdinu vo filme Eraser (Likvidátor), ktorý bol síce úspešnejší, ale očakávania divákov naplnil len zčasti. V tom istom roku natočil aj vianočnú komédiu Jingles All The Way (Všade samé zvončeky). V marci 1997 získal zlatú medailu IFBB za organizovanie fitness vikendov v Columbuse, označenie Najvýznamnejší kulturista 20. storočia a označenie Humanista roku od "National Association of Theater Owners". Vo filme Batman and Robin (Batman a Robin) si zahral diabolského zloducha menom Mr.Freeze. 27. septembra sa mu narodilo štvrté dieťa Christopher Sergant. V lete 1997 podstúpil Arnold operáciu srdečnej chlopne, ktorá prebehla bez komplikácií a rýchlo sa po nej zotavil. V roku 1998 slávnostne otvoril "Štadión Arnolda Schwarzeneggera" v rakúskom Grazi. V tom istom roku zomrela jeho matka Aurélia na infarkt. V roku 1999 sa Arnold vrátil po dvoch rokoch na plátna kín v satanskom horore End of the Days (Koniec sveta) a v roku 2000 sa objavil v sci-fi filme The 6th Day (6. deň) s aktuálnou tématikou klonovania ľudí. O rok neskôr natočil ďalší film s aktuálnou tématikou Collateral Damage (Protiúder), v ktorom si zahral losangelského požiarnika, ktorému pri teroristickom útoku zabijú ženu a syna. Premiéra filmu bola po událostiach 11. septembra (teroristický útok na obchodné centrum) odložená, film bol zostrihaný a uvedený v kinách až v roku 2002. V roku 2003 sa Arnold rozlúčil s herectvom v treťom pokračovaní úspešného Terminátora s názvom Terminator 3 : Rise of the Machines (Terminator 3 : Vzbura strojov) a vstúpil do politiky.

9. októbra 2003 vyhral voľby a stal sa guvernérom štátu Kalifornia. Po jeho zvolení sa objavil ešte v malých úlohách vo filmoch Welcome to the Jungle (Vitajte v džungli) a Around The World In 80 Days (Okolo sveta za 80 dní), kde si zahral s Jackie Chanom. Herectvu sa však už naďalej nevenoval. Vo voľbách v roku 2006 bol znovu zvolený za guvernéra, tak vo svojej funkcii pokračoval až do januára 2011. Po siedmych rokoch predáva svoju funkciu guvernéra demokratovi Jerrymu Brownovi. Po odovzdaní kresla kalifornského guvernéra Arnold ohlásil, že zvažuje návrat do šoubiznisu. V marci 2011 sa objavila správa, že sa Arnold objaví ako kreslený hrdina v komikse a animovanom seriáli The Governator, ktorý vznikne v spolupráci so Stanom Lee, duchovným otcom Spider-mana a iných komiksových hrdinov. Governator je Arnoldova prezývka, ktorú dostal hneď po zvolení za guvernéra. Spojuje slová Governor (guvernér) a Terminátor. V animovanom seriáli by mal Governatora samozrejme nahovoriť sám Arnold. V apríli 2011 však vyšlo najavo, že má nemanželské dieťa s Mildred Baena, bývalou slúžkou v ich dome. Kvôli tomu mu teraz hrozí rozvod s jeho manželkou, takže Arnold pozastavil všetky svoje filmové projekty, a snaží sa dať si do poriadku svoj súkromný život.