Total Recall (Môj neuveriteľný pravdivý životný príbeh)
Arnold Schwarzenegger • Citadella, 2016, 656 strán

V tejto knihe Arnold brilantne vyrozprával svoj výnimočný a svojský aj zábavný príbeh. Narodil sa v roku, keď panoval hladomor...

Kúpiť knihu

Politická kariéra

Arnold bol mnoho rokov registrovaným republikánom. Podľa jeho vlastných slov sa tak rozhodol po tom, ako v roku 1968 po príchode do USA počul prejav prezidenta Richarda Nixona. Nixonov prejav ho tak oslovil a zaujal, že sa rozhodol, že aj on bude republikán.

V roku 1985 sa Arnold objavil v hudobnom protidrogovom videu Stop the Madness, sponzorovanom kanceláriou prezidenta Ronalda Reagana. Široká verejnosť sa o ňom ako o republikánovi dozvedela až v roku 1988, počas prezidentských volieb, ktorých sa zúčastnil aby podporil kandidatúru prezidenta Georga Busha. V roku 1990 ho prezident Bush vymenoval predsedom Prezidentskej rady pre telesnú výchovu a šport. Túto svoju prvú politickú funkciu vykonával Arnold do roku 1993. Potom bol prezidentom Rady kalifornského guvernéra pre telesnú výchovu a šport, pod vedením vtedajšieho guvernéra Peta Wilsona. Napriek tomu ho politickí analitici stále zaraďovali k liberalistom. V rokoch 1993-1994 bol Arnold veľvyslancom Červeného kríža a zúčastnil sa niekoľkých kampaní verejného darovania krvi. Jeho fotografia ako pózuje v bielom tričku s červeným krížom sa objavila na titulných stránkach niektorých magazínov. V tom čase Arnold odmietal akékoľvek špekulácie, že by mal záujem kandidovať na post guvernéra Kalifornie. V auguste 2003 v TV show "The Tonight Show with Jay Leno" však oficiálne oznámil svoju kandidatúru v blížiacich sa voľbách. Arnoldovo meno bolo medzi kandidátmi síce najznámejšie, no nikto z obyvateľov Kalifornie nepoznal jeho politické názory. Média z toho hneď urobili rozruch, Arnolda začali nazývať "Governator" alebo "Running Man" (podľa jeho známych filmov). Arnold sa odmietol zúčastniť diskusií s ostatnými kandidátmi, zúčastnil sa len jednej debaty v septembri 2003. 7.10.2003 bol odvolaný z funkcie guvernéra Gray Davis a novým kalifornským guvernérom sa s 48,6 % hlasov stal Arnold Schwarzenegger. Vo voľbách tak porazil demokrata Cruza Bustamanta a republikána Toma McClintocka. Arnold sa stal guvernérom ako prvý cudzinec od roku 1862, kedy bol za guvernéra zvolený Ír John G. Downey.

Arnold a Ronald Reagan
Arnold a Ronald Reagan
Arnold a George Bush
Arnold a George Bush
Arnold a Barack Obama
Arnold a Barack Obama

Medzi Arnoldové prvé guvernérske úspechy patrilo zrušenie nepopulárneho zvyšovania poplatkov za registráciu motorových vozidiel. Čoskoro však pocítil odpor zo strany štátnych odborov, ktoré sa postavili proti niektorým jeho iniciatívam. Jedným z veľkých Arnoldových neúspechov bolo zvolanie špeciálnych volieb v roku 2005, v ktorých kalifornskí voliči zamietli všetkých 8 volebných návrhov. Boli to jedne z najdrahších volieb v histórii Kalifornie. Arnold prijal za túto porážku osobnú zodpovednosť a sľúbil pokračovať v hľadaní konsenzu pre ľudí v Kalifornii. Napriek námietkam svojích republikánskych kolegov prijal za personálnu vedúcu demokratku Susan Kennedy. Vo voľbách v roku 2006 znovu kandidoval na guvernéra a s 56% hlasov zase zviťazil. Porazil tak svojho konkurenta, demokrata Phila Angleida. Vzhľadom k majetku, ktorý získal počas svojej hereckej kariéry neprijal guvernérsky plat 175 000 dolárov ročne. Nejaký čas kolovali dohady že Arnold má záujem dotiahnuť to až na prezidenta USA, ale to by musela byť najprv zmenená ústava, ktorá nedovoľuje cudzincom stať sa prezidentom. Arnold sa snažil túto zmenu ústavy presadiť, no nepodarilo sa mu to. Keďže sa mu na poste guvernéra nedarilo tak ako zrejme očakával, tak v januári 2011 prenechal svoju funkciu demokratovi Jerrymu Brownovi.